Трудове навчання
Тема: Робота з пластиліном. Послідовність виготовлення
виробів об’ємної форми з пластиліну.
Практична робота: виготовлення з пластиліну об’ємних фігур тварин
(бременські музики)
Мета: Вчити учнів послідовно виготовляти з пластиліну
вироби об’ємної форми фігур тварин;
розвивати увагу, мислення, пам’ять, творчу уяву, мовлення;
виховувати любов до тварин, почуття дружби, взаємодопомогу.
Хід уроку
І Організація
класу
Всі почули ви дзвінок –
Він покликав на урок.
Кожен з нас вже постарався
До уроку готувався.
Ліпимо – гарненько.
Друзям – помагаємо
Тож – урок починаємо.
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Розчітування
(розвиваємо мову, пам’ять)
Скоромовка
Зайчик, зайчика питає :
-Чом той зайчик так стрибає?
-Я підстрибую, стрибаю
Бо стрибучі ніжки маю.
2. Загадки
(розвиваємо мислення, увагу)
Не
цар, а в короні,
Не
вершник, а зі шпорами,
Не
будильник, а всіх будить. ( Півень)
Не
говорить, не співає,
А
хто до хазяїна йде,
Вона знати дає. (Собака)
Сірий,
та не вовк,
Довговухий, так не заєць,
З
копитами, та не кінь. ( Осел)
Коло
бабусі сидить у кожусі,
Проти
печі гріється,
Без
водички миється. (Кіт)
-Зайчик, собака, осел, кіт, півень---хто це? Що в них
спільного? Чим вони відрізняються?
(назвати
істотні ознаки свійських і диких тварин,
звірів і птахів)
-В яких казках зустрічаються ці тваринки?
Які бувають казки?
(Про тварин, побутові і чарівні).
А в якій казці
зустрічаються четверо наших героїв – осел, кіт, собака і півень?
Так, в казці
«Бременські музики».
Хто є автором цієї
казки?
ІІІ Оголошення теми уроку
1.Розповідь
вчителя
-Про тварин
складено багато віршів, пісень, казок, а ще….
Шматок пластиліну на парті дрімає,
І чим він стане, ніхто не знає,
Чи пташкою у гіллі на калині.
Ви придивіться добре всі, будь ласка, -
Наступить диво, оживе прекрасна казка.
-Люди якої професії роблять зі шматка пластиліну чи глини
казка
2.Словникова
робота (діти підготували значення слів )
Скульптура – вид образотворчого мистецтва, що надає
матеріальним предметам об’ємно-просторового зображення.
Анімалістичний жанр – жанровий різновид образотворчого
мистецтва, що зображує тварин.
Анімаліст – митець, який зображує тварин.
(На дошці розміщені зразки скульптур тварин)
-Кожен з вас сьогодні стане скульптором і власними руками
оживе шматок пластиліну. А цей шма-ток пластиліну стане чарівним, адже він буде
зігрітий теплотою ваших рук.
Тему уроку ви дізнаєтесь, коли розкодуєте її «
Виготовленнязпластилінуоб’ємнихфігуртварин»
3.Бесіда
-Ми знаємо, що півень, собака, кіт і осел насправді не є
товаришами... Що ж у казці їх здружило?
На уроці « Я у світі» ми говорили про «Я» зовнішнє і
внутрішнє.
Зовнішнє – 4 кінцівки, хвіст, очі, вуха, ніс…. Внутрішнє
– слабкість, втома, старість (їх об’єднало)
4.Зразок , виготовлений руками вчителя
(повторення
будови тіла тварин)
5.Техніка безпеки на уроці (правила користування пластиліном)
6.Практична робота учнів
-Марійка і Вікуся
ліплять ослика разом, тому, що вони працюють повільно. Котика ліпить Анна,
пе-сика – Дмитрик. А кого ж буде ліпити Маргаритка? Послухайте віршик.
Вранці тато з магазину
Приніс дітям пластиліну…
Пластилін пом’яв Павлусь,
До сестрички посміхнувсь, -
І в руках у нього виник,
Мов живий, червоний півник.
-Отже, Маргаритка – ліпить півника.
(Діти виконують свої роботи під музику М.Калачевський
«Українська симфонія» ІІ частина)
-До казки Братів Грімм, створено музичну фантазію.
( Перегляд
уривка музичного мультика «Бременські музики»)
7.Фізкультхвилинка
Раз – піднялись, підтягнулись,
Два – зігнулись, розігнулись,
Три – в долоні поплескали,
На чотири – руки ширше,
П’ять – руками помахать,
Шість – дозволено сідать.
7.Хвилинка –
цікавинка.
-Що ви знаєте цікавого з життя тварин?
-Коти не люблять солодкого. Кішки ямку риють правою лапкою, а коти –
лівою. Кішки ви-
робляють близько 100 різних звуків, собаки лише 10.
-Віслюки живуть 30-40 років. При правильно складеному графіку, віслюки
можуть пра-цю-
вати 7-8 годин. Батьківщина їх Африка.
-Почуття нюху у собаки більш, ніж в 100 разів сильніше, ніж у людини.
Собаки потіють язи-
ком. Щоб рухалось вухо, задіяно 18 видів м’язів. Басенджи – одна з пород
собак, що не
гавкають.
8.Бесіда.
-Героїв якої казки ми ліпили?
-Що об’єднало в цій казці тварин?
-Чому вчить нас ця казка?
-Отже, у вас попереду ціле життя. І треба прожити його
так, щоб нікому не завдати шкоди,
Болю і страждань,
щоб ваші рідні пишалися вами.
І Підсумок уроку.
Один
раз життя нам дається –
Дарунок прекрасний з небес.
Як
сонечко гарно сміється!
А
скільки на світі чудес!
І
скільки безмежного дива
Що
жив би на ній і жив.