Тема: Слова із прямим і переносним
значенням. Спостереження за
значенням слів.
Мета:
Формувати в учнів уявлення про пряме і переносне значення слів;
спостерігати за
вживанням слів у прямому та переносному значенні;
удосконалити
орфоепічні навички, вміння встановлювати зв'язок слів
у реченні;
розвивати мову, мислення; виховувати любов до осінньої
пори року.
Хід уроку І.
Організація класу.
Зошити свої ви відкриваєте.
І під нахилом тримаєте.
Сидите рівно, не нахиляєтесь,
А я погляну, як ви стараєтесь.
ІІ. Перевірка знань. 1.Технологія
«Мозковий штурм»
– Що таке текст?
– Що є темою тексту?
– Що таке мета тексту?
– Що можна дібрати до тексту?
– Які бувають речення за метою висловлювання? 2. Групова робота з метою перевірки засвоєння зв’язку слів у реченні та
види
речень.
І група. Запишіть
речення. Визначте тип речення за метою висловлювання.
Встановіть
зв'язок слів у реченні.
Жовте
листячко летить, під ногами шелестить.
Листячко
(що робить?)…, …;
листячко
(яке?) …;
шелестить
(під чим?) під ….
ІІ група.
Вересень
трусить груші в садочку?
Вересень
(що робить?) …;
трусить
(що?) …;
трусить
(де?) ….
3.
Перевірка завдань.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
1.
Розповідь
вчителя.
–
Далеко-далеко за горами, за лісами, за полями і морями розкинулася славетна
країна Лексикологія. Править цією країною Слово. Слова з прямим і переносним
значенням служать помічниками правителя.
Одного разу вони вирішили оглянути свої
володіння.
(Загадка записана на дошці).
В зеленім лісі побував
Якийсь художник – і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.
–
Ти
хто такий? – Я здивувавсь.
Чому
тебе не бачив досі?
–
То придивися, – хтось озвавсь.
І
ти тоді побачиш … (осінь)
– Що ми можемо сказати про правителя країни –
Слово? Воно складається із звуків ділиться на склади, служить для складання
речень. Головне призначення – служити
засобом називання навколишніх предметів, ознак, дій. Тому треба знати слова та
їх значення. Сьогодні познайомимося із властивістю
слів вживатися в прямому і переносному значенні.
2. Робота над
загадкою.
– Знайдіть
слова в переносному значенні (усно)
–
З
якою метою поет приписує Осені дії людини?
3.
Читання
правила ст. 39-40
4.
Визначте
в реченнях пряме і переносне значення слів:
У мого тата
золоті руки. Навколо панувала золота осінь.
У дівчинки
золоте волосся. В тітки Ірини золота каблучка.
Дуб шелестів
кучерявим чубом. У Володі кучерявий чуб.
5.
Запис
словосполучень (Впр. 78). Формування понять про пряме і переносне значення
слів.
6.
Фізкультхвилинка.
Дерева високі
–високі,
Трава
низенька –низенька,
Вітер дерева
колише, гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє.
Птахи
летять відлітають
А діти тихенько за парти сідають.
7.
Каліграфічна
хвилинка
Щоб
рівно і гарно слова написати
Нам
зєднання букв
слід усім пригадати.
Оо оо нь сі ос
осінь
–
Доберіть і запишіть 5 ознак осені (Рання,
золота, багряна, плаксива, щедра).
–
Складіть і запишіть речення зі словом осінь.
–
Встановіть, в якому значенні вжито дібрані слова.
8.
Коментоване
письмо (Впр. 79)
9.
Творча
робота.
–
Пригадайте
вірш Якова Щоголіва «Осінь»
–
Які
слова вжиті в переносному значенні? (висне небо, оголилось поле, діброва стихла і
мовчить, задрімала квіточка).
9.Письмо вірша
із пам’яті (Впр.77)
ІV. Підсумок уроку.
–
Поясніть,
що означає пряме і переносне значення слів.
V. Домашнє
завдання (Впр. 80).
Немає коментарів:
Дописати коментар